Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Co to jest P2P?!

 1. #1
  Zablokowany Avatar szaber
  Grupa
  Zablokowany
  Dołączył
  18-01-06
  Wiek
  31
  Postów
  786
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  36
  Piwo (Otrzymane)
  59
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          0

  Co to jest P2P?!

  Co to jest P2P?
  Sieć peer-to-peer (P2P), to najzwyczajniej mówiąc, sieć której siłę stanowią podłączone do niej komputery, a nie żaden centralny serwer itp.
  P2P może być używane na różne sposoby, ale nas interesuje wyłącznie wymiana plików. Pliki mogą być przesyłane miedzy komputerami na wiele sposobów. Jestem przekonany, że przeglądając różne strony w Internecie, wiele razy trafiliście na linki, które pozwalały wam ściągnąć np. program albo film lub cokolwiek innego. Używaliście do tego albo FTP (File Transfer Protocol) albo HTTP (HyperText Transfer Protocol). P2P jest używane w tym samym celu.

  Więc, jaka jest różnica?
  Żeby użyć protokołu FTP albo HTTP, ktoś musi wgrać jakiś plik na centralny serwer (albo na inny z serwerów), z którego potem możemy pobrać ten link Znaczy to, że ktoś musi zapłacić za ten serwer (np. kupić) i ktoś musi pilnować żeby wszystko dobrze działało. Co więcej, jeżeli na serwerze znajdują się nielegalne treści, ktoś może się o tym dowiedzieć i np. pozwać do sądu operatora. Nawet jeżeli operator wygra proces, serwer będzie musiał być wyłączony przez jakiś czas i nikt nie będzie mógł z niego skorzystać. Dodatkowo, jeżeli o zawartości serwera dowie się zbyt dużo ludzi i stanie się on za bardzo popularny, łącze może sobie nie poradzić ze zwiększonym ruchem i większość ludzi, chcących coś ściągnąć, będzie odsyłana z kwitkiem. prędkości pobierania będą naprawdę marne.

  Najnowsze sieci P2P wyeliminowały wszystkie te problemy. Komputery pomijają łączenie się do centralnego serwera, łącząc się bezpośrednio do innych komputerów. Oznacza to że nie musisz niczego gdzieś wgrywać żeby było dostępne innym. Po prostu zaznaczasz folder i jego zawartość od razu staje się widoczna dla innych. Nikt nie musi nic płacić. Nikt nie musi wszystkiego pilnować żeby bezproblemowo działało. Nikt nie może pozwać operatora serwera, gdyż żadnego serwera nie ma. Nie ma problemu z przeciążeniami łącz, ponieważ (znów) nie ma żadnego serwera.

  Jak to się wszystko zaczęło?
  Historie powstania technologii P2P możne podzielić na trzy etapy:

  1. Napster. Stworzony przez Shawn Fanning'a w 1999. W przeciwieństwie do obecnych P2P, używał centralnego serwera. Ponieważ ludzie wymieniali się głównie nielegalnymi materiałami (łamiącymi prawa autorskie), Napster wpadł w poważne kłopoty z prawem, które zakończyły się jego zamknięciem w 2001 roku. Ale sama idea została...

  2. Druga generacja programów P2P, z którymi teraz mamy do czynienia. Główną różnicą pomiędzy P2P pierwszej generacji, a P2P drugiej generacji to zdecentralizowanie sieci. Nie ma żadnego centralnego serwera, komputery łączą się bezpośrednio. Nie ma możliwości wyłączenia wszystkiego nawet w przypadku problemów z legalnością wymiany. Nie mniej jednak są organizacje walczące z taką wymianą w P2P, np. RIAA (Recording Industry Association of America) albo MPAA (Motion Picture Association), które walczą pozywając konkretne osoby, które ściągają i udostępniają pliki łamiące prawa autorskie. Najbardziej znane programy drugiej generacji P2P to eDonkey, Kazaa, iMesh, Shareaza i wiele innych.

  3. Trzecia generacja programów zaczyna powoli zalewać cały świadek P2P. Ich założeniem jest w 100% zapewnić anonimowość używającym je osobom. Wiele jednak z obecnych programów nie zapewnia do końca takiej ochrony.

  Co na temat bezpieczeństwa?
  Musisz być świadomy tego, że istnieją pewne zagrożenia grożące ci podczas korzystania z programów P2P. Dwa najważniejsze to:

  1. Wirusy. Wirusy występują w zasadzie wszędzie. P2P nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Niektóre programy zapewniają auto-skanowanie ściąganych plików. Są też takie które w ogóle omijają ten temat. W praktyce, radzimy zaopatrzyć się w porządny program antywirusowy i skanować często komputer.

  2. Problemy z legalnością. Mogą cię spotkać w momencie jak zaczniesz ściągać/udostępniać materiały objęte prawem autorskim (czyt. nielegalne). Odradzamy ci takich praktyk!! Organizacje takie jak RIAA (Recording Industry Association of America) oraz MPAA (Motion Picture Association) od czasu do czasu pozywają osoby, które wymieniają się nielegalnymi plikami w P2P. Jednak te działania są często nieudolne. Zdarzały się przypadki, że pozywano kogoś kto nie korzysta w ogóle z komputera, albo pozywano zmarłe już osoby. ALE... większość spraw zakończyła się po myśli tych organizacji. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną obronę, np Peer Guardian (więcej tutaj). Najlepszą obroną jednak jest z pewnością zaprzestanie łamania praw autorskich.

  BitTorrent
  To jest z pewnością najbardziej zwariowana sieć jaką stworzono w całej historii p2p. Nie ma żadnej wyszukiwarki plików. Żeby znaleĽć jakiś plik trzeba skorzystać ze strony www. Tam dopiero szukamy tego co nas interesuje. Żeby zacząć pobieranie, najpierw ściągamy niewielki plik z rozszerzeniem .torrent. Uruchomienie go na komputerze spowoduje podłączenie nas do mini sieci p2p, która została stworzona specjalnie dla tego pliku. Dopiero wtedy rozpoczyna się szukanie Ľródeł i transfer.
  Zaletą tej sieci są ogromne prędkości pobierania, dochodzące nawet do 100 KB/s. Wybór plików, jak i klientów sieci jest ogromny.

  Ares (Warez P2P)
  Sieć praktycznie nazywa się Ares, ale od czasu pojawienia się innego, bardzo dobrego klienta tej sieci o nazwie Warez, często jest nazywana właśnie Warez. Sieć jest trochę mniejsza niż Gnutella która ma ok 1 mln. użytkowników, ale dorównuje jej skutecznością oraz zawartością. Niestety sieć nie jest otwarta (tworząc program p2p nie możesz za darmo się do niej dołączyć), wiec wybór klienta ogranicza się do dwóch sztuk.

  eDonkey2000 (ed2k)
  To jest największa sieć P2P. Obecnie korzysta z niej ponad 3,5 mln użytkowników. Znajdziesz w niej praktycznie wszystko. Ale uwaga: kolejki do plików są często ogromne. Na rozpoczęcie transferu można czekać nieraz parę dni (szczególnie na samym początku używania programu). W miarę upływu czasu, czas czekania ulega zmniejszaniu. Im dłużej się korzysta tym krócej się czeka.

  FastTrack
  Ta sieć stała się bardzo popularna dzięki jednemu z jej klientów: Kazaa (program posiada wiele wbudowanych spyware/adware). Sieć posiada około 3 mln. użytkowników i krąży w niej bardzo dużo tzw. fałszywych plików (dzięki działaniom RIAA i MPAA).
  Techniczne rzecz biorąc sieć jest bardzo dobra, jednak wrażenie psują fałszywe pliki.
  Większość klientów FastTracka jest pełna różnego rodzaju dodatków reklamowych typu spyware/adware. Zaleca się używanie wersji Lite (czyt. oczyszczonych)

  Gnutella
  Gnutella to bardzo dobra siec P2P Liczba użytkowników oscyluje w granicach 1,3 mln. Jest bardzo dobrym wyborem. Transfer rozpoczyna się przeważnie od razu, ale na pewno nie dorównuje temu co można osiągnąć w BitTorrencie. Ale przynajmniej jest wyszukiwarka plików. Do wyboru jest także młodsze dziecko Gnutelli, Gnutella2. To mała sieć, ok 150 000 użytkowników.
  Gnutella ma największą liczbę klientów.

  Pozostałe sieci
  Jest wiele innych sieci P2P, ale większość z nich jest mała i nieistotna. Poniżej prezentujemy te inne sieci P2P. Nie umieściłem ich w tabelce wyżej, gdyż uważam, że są niewarte używania.

  DirectConnect - dość duża sieć, ok 600 000 użytkowników. Niestety bardzo nieprzyjazny interfejs graficzny. Jeżeli lubisz mieć otwartych masę okien na raz, to jest program dla ciebie.

  Furthur - pomysł jest ciekawy, ale użyteczność minimalna. Głównym celem sieci jest promowanie nieznanych muzyków. Można spróbować, ale zawartość sieci na pewno cię zawiedzie.

  Manolito P2P - Ta sieć nie byłaby zła jeżeli można byłoby się wymieniać czymś więcej niż tylko muzyką.

  SoulSeek - za mały. Czasem można znaleĽć coś ciekawego, ale w większości przypadków wybór jest mały. Tylko pliki muzyczne

 2. #2
  Super User Avatar sebas123
  Grupa
  Użytkownik
  Dołączył
  10-07-06
  Skąd
  Z Nienacka
  Postów
  245
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  0
  Piwo (Otrzymane)
  4
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          12
  jak dla mnie dużo wyjaśnia w kwesti P2P
  \"Śmierć jednostki to tragedia, śmierć miliona to statystka \" Józef Stalin

 3. #3
  Master User Avatar ginciu
  Grupa
  Użytkownik
  Dołączył
  16-04-06
  Postów
  307
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  1
  Piwo (Otrzymane)
  1
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          13
  dzikei z aartykuł dzieki niemu dowiedzialem sie paru ciekawych rzeczy

 4. #4
  User Avatar martusiek
  Grupa
  Użytkownik
  Dołączył
  16-04-07
  Postów
  1
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  0
  Piwo (Otrzymane)
  0
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          12
  dziekuje bardzo! dzieki temu artykulowi udalo mi sie uruchomic sciaganie w utorrent. wlasnie sciagam 1 plik hehe :rap:

 5. #5
  V.I.P Avatar kingst0n
  Grupa
  V.I.P
  Dołączył
  25-02-07
  Postów
  319
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  0
  Piwo (Otrzymane)
  1
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          12
  Ładnie opisane i faktycznie przydatne. Choć nie wiedzieć co to P2P to jak dziwić się, że można oglądać obrazy na odległość (czyt. telewizja) lub przekazywać głoś na odległość bez kabla (tel. komórkowy) ;P
  __________________________________________________

 6. #6
  User Avatar Mathus
  Grupa
  Użytkownik
  Dołączył
  17-09-06
  Skąd
  Warszawa
  Wiek
  34
  Postów
  26
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  2
  Piwo (Otrzymane)
  1
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          12
  Proszę o dodanie źródła powyższego tekstu ^. Tekst pochodzi stąd > http://p2p.info.pl/mod-subjects-view...geid-175.phtml

  Jestem jego autorem i nie zezwoliłem na jego kopiowanie tutaj. http://p2p.info.pl/htmlp-17.phtml punkt no. 7

 7. #7
  User Avatar Biedronka
  Grupa
  Użytkownik
  Dołączył
  27-12-07
  Postów
  24
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  6
  Piwo (Otrzymane)
  5
  » Reputacja
  Punkty:     0
  Siła:          11
  Bardzo dobry artykuł p2p dowiedziałem się wielu ciekawostek !

 8. #8
  V.I.P Avatar Tulkas
  Grupa
  V.I.P
  Dołączył
  17-09-07
  Postów
  2,689
  » Panel Piwny
  Piwo (Postawione)
  120
  Piwo (Otrzymane)
  268
  » Reputacja
  Punkty:     52
  Siła:          13
  Dla zainteresowanych tematem odsylam do pelnego artykulu:

  http://news.p2p.info.pl/poradnik-dla...acych-w-p2p/27
  Zapraszamy na nasz kanał IRC !
  Serwer: irc.p2p-network.net
  Kanał główy: #tm
  port: 6667

  Nie wiesz jak się do nas dostać ?
  Wejdź --> TUTAJ <--

  Chcesz posiedzieć na IRCu, a nie chcesz instalować dodatkowego oprogramowania ?
  Wejdź --> TUTAJ <--

Informacje o Temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

   

Podobne wątki

 1. PTM - co jest ze stroną ?
  przez Kons w forum Problemy ze Stronami
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post: 17-10-10, 12:38
 2. Czy sex jest zły?
  przez szymono w forum Rozmowy Niekontrolowane
  Odpowiedzi: 92
  Ostatni post: 05-04-10, 07:30
 3. Odpowiedzi: 13
  Ostatni post: 06-03-10, 19:09
 4. "Playboy" z Muchą już jest. I jest ostro!
  przez sanek77 w forum Rozmowy Niekontrolowane
  Odpowiedzi: 12
  Ostatni post: 07-10-09, 14:15

Bookmarks

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
nowoczesne ekskluzywne stoły komody krzesła fotele łóżka drewniane lampy biurka lite drewno meble do sypialni meble do salonu design modern designerskie orzech europejski amerykański wiąz czereśnia klon grusza dąb meble dla projektantów